Święta z wolnowarem i multicookerem

Wolnowar czy multicooker to urządzenia, które znacznie ułatwią przygotowanie obiadów w trakcie tygodnia. Nie każdy jednak wie, że mogą być również naszym sprzymierzeńcem podczas przyrządzania świątecznych potraw. Pozwolą uniknąć wielu stresów i przygotowań na ostatnią chwilę.  Dzięki nim potrawy „gotują się same”, są zdrowsze, smaczniejsze, a do ich ugotowania zużywamy mniej energii. Szukasz inspiracji na świąteczne dania z wolnowaru czy multicookera? Skorzystaj z podpowiedzi naszego eksperta.

Świąteczny obiad z multicookera

Multicooker to urządzenie, które z powodzeniem zastąpi wiele kuchennych sprzętów. Multicooker Crockpot Turbo Express CSC062x posiada aż 14 funkcji, min. gotowanie pod ciśnieniem, wolne gotowanie, sous vide, sterylizacja, duszenie, podsmażanie, gotowanie na parze, jogurt, deser, zupa, ryż/kasza, mięso/ drób, fasola/chilli oraz funkcja keep warm (podtrzymywanie ciepła). Ten super szybki wielofunkcyjny garnek wyposażony został w funkcję turbo, która pozwala skrócić wybrany czas gotowania o 40% w porównaniu do wstępnych ustawień ciśnienia.

Schab pieczony z majerankiem

Składniki: 1 kg schabu bez kości, 1 łyżka miodu, 2 ząbki czosnku, 2 łyżeczki majeranku, pół łyżeczki soli, pół łyżeczki papryki słodkiej, 5 łyżek oleju, szklanka wody.

Wykonanie: Wymieszaj olej z miodem, przyprawami i przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Tak przygotowaną marynatą natrzyj mięso. Przełóż je do garnka szybkowaru, wlej wodę. Zamknij pokrywę i uszczelkę, ustaw urządzenie na funkcję gotowanie/duszenie. Po 35 minutach mięso jest gotowe. Możesz je podawać na ciepło do obiadu lub na zimno, pokrojony w plastry, zamiast gotowych wędlin.

Świąteczna kolacja z wolnowaru

Wolnowar to bardzo prosty w obsłudze elektryczny garnek, w którym potrawy przyrządzane są w temperaturze 75 do 93°C.  Umieszczone w naczyniu składniki są powoli podgrzewane i utrzymywane przez długi czas w temperaturze poniżej poziomu wrzenia. Zapobiega to kipieniu i przypalaniu posiłków, a zawartość naczynia jest ogrzewana równomiernie. Najnowsze wolnowary Crockpot posiadają powłokę DuraCeramic™, która jest 4 razy trwalsza od innych nieprzywierających powłok, nie ściera się i nie łuszczy. Jest łatwa do utrzymania w czystości i wydajna.

Pierś z indyka w aromatycznych ziołach

Składniki: 1 duża pierś z indyka, 5 łodyg selera naciowego, pokrojonych w kostkę, 2 żółte cebule grubo posiekane, 1 szklanka (250 ml) pokrojonej w kostkę marchwi 1 szklanka (250 ml) bulionu z kurczaka, 6 łyżek masła, przyprawy: 1 łyżka czosnku w proszku 1 łyżeczka soli 1 łyżeczka papryki 1/2 łyżeczki pieprzu, 1 łyżeczka ziół prowansalskich, 1/4 łyżeczki suszonej pietruszki 1/4 łyżeczki szałwii.

Wykonanie: Umieść seler, połowę cebuli i marchewki na dnie wolnowaru. Wlej bulion z kurczaka. Usuń skórę z indyka. Wymieszaj wszystkie przyprawy i natrzyj nimi indyka, a następnie złóż go na pół i umieść na warzywach. Pozostałą cebulę i 4 łyżki masła włóż do środka piersi. Rozpuść 2 łyżki masła i posmaruj indyka z wierzchu. Przykryj i gotuj w trybie HIGH przez 1 godzinę lub na LOW przez 5-7 godzin. Gotowego indyka pokrój w plastry i podawaj z sosem z żurawiny i ryżem lub ziemniakami.

Wolnowarowy sos żurawinowy

Składniki: 1½ szklanki (375 ml) świeżej lub mrożonej żurawiny, 2 łyżeczki skórki pomarańczowej, 1/2 szklanki (125 ml) świeżego soku pomarańczowego, 1 szklanka (250 ml) brązowego cukru, 2 łyżki wody (opcjonalnie), szczypta cynamonu, ekstrakt waniliowy, syrop klonowy.

Wykonanie: Wymieszaj składniki i włóż je do wolnowaru. Podgrzewaj w trybie HIGH przez 3-4 godziny lub na LOW przez 6-7 godzin.

Porady i wskazówki: Domowy sos z żurawiny można używać nie tylko do pieczonego mięsa z indyka czy dziczyzny. Jej kwaskowaty smak świetnie przełamuje tłustość pasztetów czy pieczeni. Taki dodatek świetnie pasuje do serów dojrzewających i serów pleśniowych.

 

 

Źródło: Informacje prasowe